Plugins - Health Check &amp - en to ja_JP translation catalogue (285 entries)

en: (Does not support 64bit values)
ja_JP: (64ビット値はサポートしていません)

en: (Latest version: %s)
ja_JP: (最新バージョン: %s)

en: (Supports 64bit values)
ja_JP: (64ビット値をサポートしています)

en: (View Diff)
ja_JP: (差分を表示)

en: .htaccess Viewer
ja_JP: .htaccess ビューアー

en: .htaccess rules
ja_JP: .htaccess ルール

en: A Troubleshooting Mode menu is added to your admin bar, which will allow you to enable plugins individually, switch back to your current theme, and disable Troubleshooting Mode.
ja_JP: 管理バーにトラブルシューティングモードが追加されました。それを使用することで個別にプラグインを有効化したり、使用中のテーマに戻ったり、トラブルシューティングから抜け出すことができます。

en: Active Plugins
ja_JP: 使用中のプラグイン

en: Active Theme
ja_JP: 現在のテーマ

en: Active editor
ja_JP: 使用中のエディター

en: Active theme: %s
ja_JP: 有効なテーマ: %s

en: Active:
ja_JP: 使用中:

en: Additional message
ja_JP: 追加メッセージ

en: Additional message from admin: %s
ja_JP: 管理者からの追加メッセージ: %s

en: All files passed the check. Everything seems to be ok!
ja_JP: すべてのファイルのチェックが完了しました。すべてが正常に動作しているようです。

en: Are pretty permalinks supported?
ja_JP: カスタム構造パーマリンクには対応していますか ?

en: Attempt to identify the compatibility of your plugins before upgrading PHP, note that a compatibility check may not always be accurate, and you may want to contact the plugin author to confirm that things will continue working.
ja_JP: PHP をアップグレードする前にプラグインの互換性を確認してください。互換性のチェックは必ずしも正確ではない場合があり、プラグインの作成者に連絡し、動作し続けることを確認してください。

en: Author
ja_JP: 投稿者

en: Author website
ja_JP: 投稿者サイト

en: Available plugins (%d)
ja_JP: 利用可能なプラグイン (%d 件)

en: Available themes (%d)
ja_JP: 利用可能なテーマ (%d 件)

en: Because the <code>WP_DEBUG_LOG</code> constant is not set to allow logging of errors and warnings, and there is therefore no more details here.
ja_JP: <code>WP_DEBUG_LOG</code> 定数はエラーと警告の記録を許可するように設定されていないので、ここではこれ以上の詳細はありません。

en: Beta features
ja_JP: ベータ版の特徴

en: By %s
ja_JP: 作者: %s

en: By enabling the Troubleshooting Mode, all plugins will appear inactive and your site will switch to the default theme only for you. All other users will see your site as usual.
ja_JP: トラブルシューティングモードを有効にすると、すべてのプラグインが無効化され、あなたに対してのみサイトがデフォルトテーマに切り替わります。 他のすべてのユーザーにはいつものようにサイトが表示されます。

en: Can anyone register on this site?
ja_JP: サイト上で誰でも会員登録ができますか ?

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Check plugins
ja_JP: プラグインを確認

en: Check the Files Integrity
ja_JP: ファイルの整合性をチェックする

en: Checks the health of your WordPress install.
ja_JP: WordPress のインストール環境をチェックします。

en: Client version
ja_JP: 現在のバージョン

en: Communication with WordPress.org
ja_JP: WordPress.org との通信

en: Confirm
ja_JP: 確認

en: Content changed
ja_JP: コンテンツが変更されました

en: Copied!
ja_JP: コピーしました。

en: Copy forum markup
ja_JP: フォーラム共有用 HTML をコピー

en: Copy site info to clipboard
ja_JP: サイト情報をクリップボードにコピー

en: Could not be determined
ja_JP: 確定することができません

en: Custom rules have been added to your %s file.
ja_JP: %s ファイルにカスタムルールが追加されました。

en: Database
ja_JP: データベース

en: Database charset
ja_JP: データベースの文字セット

en: Database collation
ja_JP: データベース照合

en: Database host
ja_JP: データベースホスト

en: Database name
ja_JP: データベース名

en: Database username
ja_JP: データベースのユーザー名

en: Debug log contents
ja_JP: デバッグログの内容

en: Debug logs
ja_JP: デバッグログ

en: Default comment status
ja_JP: デフォルトコメントステータス

en: Delete screenshot
ja_JP: スクリーンショットを削除

[ctx: Description of the button label]
en: Take Screenshot
ja_JP: スクリーンショットを撮る

en: Directories and Sizes
ja_JP: ディレクトリとサイズ

en: Disable
ja_JP: 無効化

en: Disable %s
ja_JP: %s を無効化

en: Disable Troubleshooting Mode
ja_JP: トラブルシューティングモードを無効化

en: Disable anyway
ja_JP: このまま無効化する

en: Disable beta features
ja_JP: ベータ機能を無効化する

en: Disable the plugin, %s, while troubleshooting.
ja_JP: トラブルシューティング中に %s プラグインを無効化する。

en: Disable while troubleshooting
ja_JP: トラブルシューティング中に無効化

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Dismiss notices
ja_JP: 通知を既読

en: Drop-ins
ja_JP: ドロップイン

en: Drop-ins are single files, found in the %s directory, that replace or enhance WordPress features in ways that are not possible for traditional plugins.
ja_JP: ドロップインとは、従来のプラグインでは実現できないやり方で WordPress の機能を置き換えたり強化したりする、%s ディレクトリに配置される単一ファイルのことです。

en: Due to this, some functionality has been removed from the plugin, you can find these features in a more recent version of WordPress it self.
ja_JP: このため、一部の機能はプラグインから削除されましたが、これらの機能は WordPress の最新バージョンで見つけることができます。

en: Email
ja_JP: メール

en: Enable
ja_JP: 有効化

en: Enable %s
ja_JP: %s を有効化

en: Enable Troubleshooting Mode
ja_JP: トラブルシューティングモードを有効化

en: Enable anyway
ja_JP: このまま有効化する

en: Enable beta features
ja_JP: ベータ機能を有効化する

en: Enable the plugin, %s, while troubleshooting.
ja_JP: トラブルシューティング中に %s プラグインを有効化する。

en: Enable while troubleshooting
ja_JP: トラブルシューティング中に有効化

en: Enabled
ja_JP: 有効

en: Environment type
ja_JP: 環境タイプ

en: Error
ja_JP: エラー

en: Error encountered: (%1$d) %2$s
ja_JP: エラーが発生しました: (%1$d) %2$s

en: Extended PHP Information
ja_JP: PHP 情報の詳細

en: Extension
ja_JP: 拡張機能

en: File
ja_JP: ファイル

en: File integrity
ja_JP: ファイルの整合性

en: File not found
ja_JP: ファイルが見つかりません

en: File upload settings
ja_JP: ファイルアップロード設定

en: File uploads
ja_JP: ファイルアップロード

en: Filesystem Permissions
ja_JP: ファイルシステムパーミッション

en: Force-disable the plugin, %s, even though the loopback checks failed.
ja_JP: ループバックチェックに失敗した場合でも、強制的に%sのプラグインを無効化します。

en: Force-enable the plugin, %s, even though the loopback checks failed.
ja_JP: ループバックチェックに失敗した場合でも、強制的に%sのプラグインを有効化します。

en: Force-switch to the %s theme, even though the loopback checks failed.
ja_JP: ループバックチェックに失敗した場合でも、強制的に%sのテーマに切り替えます。

en: GD version
ja_JP: GD バージョン

en: Ghostscript version
ja_JP: Ghostscript バージョン

en: Health Check – Test Message from %s
ja_JP: Health Check - %s からのテストメッセージ

en: Here you can enable individual plugins or themes, helping you to find out what might be causing strange behaviors on your site. Do note that <strong>any changes you make to settings will be kept</strong> when you disable Troubleshooting Mode.
ja_JP: ここで個々のプラグインやテーマを有効化し、サイト上で問題のある動作が発生しているかを探すことができます。トラブルシューティングモードを無効化にしても、<strong>設定の変更は維持されます</strong>。

en: Hi! This test message was sent by the Health Check plugin from %1$s (%2$s) on %3$s at %4$s. Since you’re reading this, it obviously works.
ja_JP: こんにちは ! このメッセージは %3$s の %4$s の %1$s (%2$s) から Health Check プラグインにより送信されました。これを読んでいるので、明らかに動作します。

en: Highest supported PHP
ja_JP: 動作可能な最新 PHP バージョン

en: Home URL
ja_JP: ホーム URL

en: If you want to export a handy list of all the information on this page, you can use the button below to copy it to the clipboard. You can then paste it in a text file and save it to your device, or paste it in an email exchange with a support engineer or theme/plugin developer for example.
ja_JP: このページのすべての情報を一覧にしてエクスポートするには、下のボタンを使用してクリップボードにコピーしてください。その後、テキストファイルに貼り付けて端末に保存したり、メールに貼り付けてサポート技術者やテーマ、プラグインの開発者に送信できます。

en: If you wish to troubleshoot as another user, or as an anonymous site visitor, the <a href="https://wordpress.org/plugins/user-switching/">User Switcher plugin</a> allows for all of this while also being compatible with Troubleshooting Mode.
ja_JP: <a href="https://ja.wordpress.org/plugins/user-switching/">User Switcher プラグイン</a>を使用すると、トラブルシューティングモードを有効にしながら、別のユーザーとして、または匿名のサイト訪問者としてトラブルシューティングを行えます。

en: ImageMagick version number
ja_JP: ImageMagick バージョン番号

en: ImageMagick version string
ja_JP: ImageMagick バージョン文字列

en: Imagick Resource Limits
ja_JP: Imagick リソースリミット

en: Inactive Plugins
ja_JP: 停止中のプラグイン

en: Inactive Themes
ja_JP: 停止中のテーマ

en: Info
ja_JP: 情報

en: Install the latest classic default theme
ja_JP: 最新のクラシックなデフォルトテーマをインストールする

en: Install the latest default theme
ja_JP: 最新のデフォルトテーマをインストールする

en: Is SUHOSIN installed?
ja_JP: SUHOSIN はインストールされていますか ?

en: Is the Imagick library available?
ja_JP: Imagick ライブラリが利用可能になっていますか ?

en: Is this a multisite?
ja_JP: マルチサイトですか ?

en: Is this site discouraging search engines?
ja_JP: このサイトは検索エンジンを妨げていますか ?

en: Is this site using HTTPS?
ja_JP: サイトは HTTPS を使用していますか ?

[ctx: Issue counter label for the admin menu]
en: Critical issues
ja_JP: 致命的な問題

en: It appears as if some files may have been modified.
ja_JP: ファイルが変更されている場合ここに表示されます。

en: It seems there was a problem sending the e-mail.
ja_JP: メールの送信中に問題が発生しました。

en: Mail Check
ja_JP: メールチェック

en: Manage active plugins
ja_JP: 使用中のプラグインを管理

en: Max effective file size
ja_JP: 有効な最大ファイルサイズ

en: Max input time
ja_JP: 最大入力時間 (max input time)

en: Max number of files allowed
ja_JP: 最大ファイル数

en: Max size of an uploaded file
ja_JP: アップロードファイルの最大サイズ

en: Max size of post data allowed
ja_JP: post データの許可される最大サイズ

en: Media Handling
ja_JP: メディア処理

[ctx: Menu Title]
en: Site Health %s
ja_JP: サイトヘルス %s

en: Minimum PHP
ja_JP: 最低 PHP バージョン

en: Modified
ja_JP: 最終編集

en: Must Use Plugins
ja_JP: MU プラグイン

en: Name
ja_JP: 名前

en: Network count
ja_JP: ネットワーク数

en: No
ja_JP: いいえ

en: No permalink structure set
ja_JP: パーマリンク構造が設定されていません

en: No version or author information is available.
ja_JP: 利用可能なバージョンまたは作者情報がありません。

en: None
ja_JP: なし

en: Not available
ja_JP: 利用できません

en: Not writable
ja_JP: 書き込み不可

en: Notices (%d)
ja_JP: Notices (%d 件)

en: Once weekly
ja_JP: 週1回

en: One possible reason for this may be that your installation contains translated versions. An easy way to clear this is to reinstall WordPress. Don't worry. This will only affect WordPress' own files, not your themes, plugins or uploaded media.
ja_JP: 考えられる可能性の一つとしては翻訳版を使用していることが挙げられます。簡単に解決する方法は WordPress を再インストールすることです。これは WordPress 自体のファイルにのみ影響し、テーマやプラグイン、アップロードされたメディアには影響しません。

en: Original
ja_JP: 元のサイズ

en: PHP Info
ja_JP: PHP info

en: PHP max input variables
ja_JP: PHP 最大入力変数 (max input variables)

en: PHP memory limit
ja_JP: PHP メモリ上限

en: PHP post max size
ja_JP: PHP POST サイズ上限

en: PHP time limit
ja_JP: PHP タイムリミット

en: PHP version
ja_JP: PHP バージョン

[ctx: Page title]
en: Site Health
ja_JP: サイトヘルス

en: Parent Theme
ja_JP: 親テーマ

en: Parent theme
ja_JP: 親テーマ

en: Permalink structure
ja_JP: パーマリンク構造

en: Please note, that due to how Must Use plugins work, any such plugin will not be disabled for the troubleshooting session.
ja_JP: MU プラグインの仕組みにより、そのようなプラグインはトラブルシューティングモード中に無効化することはできません。

en: Plugin
ja_JP: プラグイン

en: Plugin actions, such as activating and deactivating, are not available while in Troubleshooting Mode.
ja_JP: トラブルシューティングモード中にプラグインの有効化や無効化などの操作は行えません。

en: Plugin compatibility
ja_JP: プラグイン互換性

en: Plugins
ja_JP: プラグイン

[ctx: Prefix for inactive themes in troubleshooting mode]
en: Switch to
ja_JP: 切り替え

[ctx: Prefix for the active theme in troubleshooting mode]
en: Active:
ja_JP: 有効:

en: Published on %s
ja_JP: 投稿日: %s

en: Reason
ja_JP: 理由

en: Result from testing without any plugins active and a default theme
ja_JP: 全プラグイン無効状態及びデフォルトテーマでのテスト結果

en: Return to the Dashboard
ja_JP: ダッシュボードに戻る

en: Screenshot
ja_JP: スクリーンショット

en: Screenshots
ja_JP: スクリーンショット

en: Secondary menu
ja_JP: サブメニュー

en: Send test mail
ja_JP: テストメールを送信

en: Server
ja_JP: サーバー

en: Server architecture
ja_JP: サーバー構造

en: Server settings
ja_JP: サーバー設定

en: Server version
ja_JP: サーバーバージョン

en: Show %d remaining plugin | Show %d remaining plugins
ja_JP[0]: 残り %d 個のプラグインを表示

en: Show %d remaining theme | Show %d remaining themes
ja_JP[0]: 残り %d 個のテーマを表示

en: Shows whether WordPress is able to write to the directories it needs access to.
ja_JP: WordPress がアクセスを必要とするディレクトリに書き込み可能かどうかを表示します。

en: Site Health
ja_JP: サイトヘルス

en: Site Health Info
ja_JP: サイトヘルス情報

en: Site Language
ja_JP: サイトの言語

en: Site URL
ja_JP: サイト URL

en: Site count
ja_JP: サイト数

en: Some scenarios require you to look up more detailed server configurations than what is normally required. The PHP Info page allows you to view all available configuration options for your PHP setup. Please be advised that WordPress does not guarantee that any information shown on that page may not be considered sensitive.
ja_JP: いくつかの状況では通常必要とされるよりもさらに詳細なサーバー構成を確認する必要があります。PHP info ページではお使いの PHP のすべての使用可能なオプションを表示できます。WordPress はページに表示される情報が機密情報でないことを保証するものではありません。

en: Status
ja_JP: ステータス

en: Switch anyway
ja_JP: このまま切り替える

en: Switch the active theme to %s
ja_JP: %s にテーマを変更

en: Switch to this theme
ja_JP: このテーマに変更

en: Table prefix
ja_JP: テーブル接頭辞

en: Take screenshot
ja_JP: スクリーンショットを撮る

en: The %s constant is no longer supported.
ja_JP: %s 定数のサポートは終了しました。

en: The <code>.htaccess</code> file tells your server (if supported) how to handle links and file requests. This file usually requires direct server access to view, but if your system supports these files, you can verify its content here.
ja_JP: <code>.htaccess</code> ファイルは、リンクやファイルへのリクエストをどのように扱うかをサーバーに伝えます (サポートされている場合)。通常、このファイルを表示するにはサーバーに直接アクセスする必要がありますが、システムがこれらのファイルをサポートしている場合は、ここで内容を確認することができます。

en: The <code>robots.txt</code> file tells search engines which directories are allowed to be crawled and which not. WordPress generates a virtual file if there is no physical file. If there is a non-virtual file, the content will be displayed here.
ja_JP: <code>robots.txt</code> ファイルは、クロールを許可するディレクトリと許可しないディレクトリを検索エンジンに伝えます。WordPress は、実ファイルがない場合は仮想ファイルを生成します。実ファイルがある場合、その内容はここに表示されます。

en: The File Integrity checks all the core files with the <code>checksums</code> provided by the WordPress API to see if they are intact. If there are changes you will be able to make a Diff between the files hosted on WordPress.org and your installation to see what has been changed.
ja_JP: ファイルの整合性チェックは、コア内のファイルを WordPress API から提供される <code>checksums</code> を使用してそれと一致しているかを検証します。もし変更点がある場合、このサイト上のファイルと WordPress.org にホストされているファイルとの差分を生成することができます。

en: The Health Check plugin will attempt to disable cache solutions on your site, but if you are using a custom caching solution, you may need to disable it manually when troubleshooting.
ja_JP: ヘルスチェックプラグインはサイトのキャッシュソリューションを無効化しようとしますが、カスタムキャッシュソリューションを使用している場合は、トラブルシューティングの際に手動で無効化する必要があるかもしれません。

en: The Mail Check will invoke the <code>wp_mail()</code> function and check if it succeeds. We will use the E-mail address you have set up, but you can change it below if you like.
ja_JP: メールチェックは <code>wp_mail()</code> 関数を使用し、成功したかどうかを確かめます。デフォルトでは設定されているメールアドレスを使用しますが、下からも変更することができます。

en: The Site Health check requires JavaScript.
ja_JP: サイトのヘルスチェックには JavaScript が必要です。

en: The Troubleshooting Mode from the Health Check plugin will be available as a standalone plugin in the future, since the primary Health Check features have been available in WordPress since version 5.2.
ja_JP: ヘルスチェックプラグインのトラブルシューティングモードは、主要なヘルスチェック機能が WordPress バージョン 5.2 以降で利用できるようになったため、将来的にはスタンドアロンのプラグインとして利用できるようになる予定です。

en: The WordPress.org community
ja_JP: WordPress.org コミュニティ

en: The additional tools for the Health Check plugin will be available as a standalone plugin in the future, since the primary Health Check features have been available in WordPress since version 5.2.
ja_JP: ヘルスチェックプラグインの追加ツールは、主要なヘルスチェック機能が WordPress バージョン 5.2 以降で利用できるようになったため、将来的にはスタンドアロンのプラグインとして利用できるようになる予定です。

en: The compatibility check will need to send requests to the <a href="https://wptide.org">WPTide</a> project to fetch the test results for each of your plugins.
ja_JP: 互換性チェックでは、各プラグインのテスト結果を取得するために、<a href="https://wptide.org"> WPTide </a>プロジェクトにリクエストを送信する必要があります。

en: The debug log file found at `%s`, could not be read.
ja_JP: `%s` にあるデバッグログファイルを読み取れませんでした。

en: The details below are gathered from your <code>debug.log</code> file, and is displayed because the <code>WP_DEBUG_LOG</code> constant has been set to allow logging of warnings and errors.
ja_JP: 以下の詳細は <code>debug.log</code> ファイルから収集されたもので、警告とエラーのログを記録するように <code>WP_DEBUG_LOG</code> 定数が設定されているために表示されます。

en: The e-mail took a while to send; this may indicate that your server is really busy, or that the sending of emails may be experiencing other unexpected issues. If you experience continued issues, consider reaching out to your hosting provider.
ja_JP: メールの送信に時間がかかりました。これは、サーバーが混雑しているか、メールの送信に予期せぬ問題が発生している可能性があります。もし問題が続くようであれば、ホスティング事業者に連絡してみてください。

en: The loopback request returned an unexpected http status code, %d, it was not possible to determine if this will prevent features from working as expected.
ja_JP: ループバックリクエストは予期しない HTTP ステータスコード %d を返しました。これが機能の想定どおりの動作を妨げてるかは判断できませんでした。

en: The loopback request to your site completed successfully.
ja_JP: サイトへのループバックリクエストは正常に完了しました。

en: The loopback request to your site failed, this means features relying on them are not currently working as expected.
ja_JP: サイトへのループバックリクエストは失敗しました。現在、依存する機能は想定どおりに動作していません。

en: The main WordPress directory
ja_JP: WordPress のメインディレクトリ

en: The must use plugins directory
ja_JP: Must-use プラグインディレクトリ

en: The options shown below relate to your server setup. If changes are required, you may need your web host&#8217;s assistance.
ja_JP: 次のオプションはサーバー設定に関連します。変更が必要であれば Web 管理者の支援が必要かもしれません。

en: The phpinfo() function has been disabled by your host. Please contact the host if you need more information about your setup.
ja_JP: お使いのホスティング会社が phpinfo() 関数を無効化しています。セットアップについてのさらに詳しい情報が必要な場合、ホスティング会社に連絡してください。

en: The plugin itself still offers you the ability to troubleshoot issues with your installation, and various tools associated with this functionality.
ja_JP: このプラグインは、インストールに関する問題のトラブルシューティングや、この機能に関連するさまざまなツールを提供します。

en: The plugin may contain beta features, which you as the site owner can enable or disable as you wish.
ja_JP: プラグインにはベータ版の機能が含まれている場合があり、サイト所有者であるあなたが望むように有効または無効にすることができます。

en: The plugins directory
ja_JP: plugins ディレクトリ

en: The slug, or version, is missing from the request.
ja_JP: リクエストにスラッグまたはバージョンがありません。

en: The themes directory
ja_JP: テーマディレクトリ

en: The uploads directory
ja_JP: uploads ディレクトリ

en: The wp-content directory
ja_JP: wp-content ディレクトリ

en: Theme directory location
ja_JP: テーマディレクトリの場所

en: Theme features
ja_JP: テーマ機能

en: Themes
ja_JP: テーマ

en: There are no notices to show.
ja_JP: 通知がありません。

en: These settings alter where and how parts of WordPress are loaded.
ja_JP: この設定は WordPress のどの部品をどのようにロードするかを変更します。

en: This is a beta-feature, and some inconsistencies in screenshots is to be expected, please keep that, and the fact that your pages may show sensitive information in mind when sharing screenshots.
ja_JP: これはベータ機能であり、スクリーンショットに多少の不一致があることが予想されます。スクリーンショットを共有する際は、その点と、ページに機密情報が表示される可能性があることに留意してください。

en: This is an unknown file
ja_JP: これは不明なファイルです。

en: This page can show you every detail about the configuration of your WordPress website. For any improvements that could be made, see the <a href="%s">Site Health Status</a> page.
ja_JP: このページでは WordPress ウェブサイトの構成に関するすべての詳細が表示されています。何か改良すべき点が見つかれば、<a href="%s">サイトヘルスステータス</a>ページで通知します。

en: Timezone
ja_JP: タイムゾーン

en: To take a screenshot for sharing with support users, you may click the %s button, found at the top of every page, and they will be stored securely on your site until you wish to share them.
ja_JP: サポート・ユーザーと共有するためにスクリーンショットを撮るには、各ページの上部にある %s ボタンをクリックしてください。

en: Tools
ja_JP: ツール

en: Troubleshoot
ja_JP: トラブルシューティング

en: Troubleshooting
ja_JP: トラブルシューティング

en: Troubleshooting Mode
ja_JP: トラブルシューティングモード

en: Troubleshooting Mode - %s
ja_JP: トラブルシューティングモード - %s

en: Troubleshooting Mode - Security check
ja_JP: トラブルシューティングモード - セキュリティチェック

en: Troubleshooting mode
ja_JP: トラブルシューティングモード

en: Unable to determine PHP SAPI
ja_JP: PHP SAPI の検出に失敗しました

en: Unable to determine PHP version
ja_JP: PHP バージョンの検出に失敗しました

en: Unable to determine if Ghostscript is installed
ja_JP: Ghostscript のインストール状態を検出できません

en: Unable to determine server architecture
ja_JP: サーバー構造の検出に失敗しました

en: Unable to determine some settings, as the %s function has been disabled.
ja_JP: %s 関数が無効にされたため、一部の設定を決定できません。

en: Unable to determine what web server software is used
ja_JP: 使用されている Web サーバーソフトウェアを特定できません

en: Unable to reach WordPress.org at %1$s: %2$s
ja_JP: WordPress.org (%1$s: %2$s) にアクセス不可

en: Undefined
ja_JP: 未定義

en: Understandably, you do not wish to do so as it may affect your site visitors, leaving them with lost functionality.
ja_JP: ですがそれはサイト閲覧者の操作性を損なうことになり、そうしたくはありませんよね。

en: Upload max filesize
ja_JP: アップロードの上限ファイルサイズ

en: User Language
ja_JP: ユーザー言語

en: User count
ja_JP: ユーザー数

en: Version
ja_JP: バージョン

en: Version %1$s by %2$s
ja_JP: バージョン %1$s (作者: %2$s)

en: Version %s
ja_JP: バージョン %s

en: View extended PHP information
ja_JP: PHP 情報の詳細を表示する

en: View screenshot
ja_JP: スクリーンショットを見る

en: Waiting...
ja_JP: 待機中…

en: We could not remove the old must-use plugin.
ja_JP: 古い MU プラグインを削除できませんでした。

en: We have just sent an e-mail using <code>wp_mail()</code> and it seems to work. Please check your inbox and spam folder to see if you received it.
ja_JP: <code>wp_mail()</code> を使用してメールを送信してみたところ、正常に動いているようです。受信できたかを確認するには、メールボックスと迷惑メールボックスを確認してください。

en: We were unable to copy the plugin file required to enable the Troubleshooting Mode.
ja_JP: トラブルシューティングモードを有効化するために必要なプラグインをコピーすることができませんでした。

en: We were unable to create the mu-plugins directory.
ja_JP: mu-plugins ディレクトリの作成に失敗しました。

en: We were unable to replace the plugin file required to enable the Troubleshooting Mode.
ja_JP: トラブルシューティングモードを有効化するために必要なプラグインを置き換えることができませんでした。

en: Web server
ja_JP: Web サーバー

en: When bulk-disabling plugins, a site failure occurred. Because of this the change was automatically reverted.
ja_JP: プラグインをすべて無効化すると、サイト障害が発生しました。 このため、変更は自動的に元に戻しました。

en: When bulk-enabling plugins, a site failure occurred. Because of this the change was automatically reverted.
ja_JP: プラグインをすべて有効化すると、サイト障害が発生しました。 このため、変更は自動的に元に戻しました。

en: When disabling the plugin, %1$s, a site failure occurred. Because of this the change was automatically reverted. %2$s
ja_JP: %1$s プラグインの無効化中にサイトの失敗が発生したため、変更が自動的にもとに戻されました。%2$s

en: When enabling the plugin, %1$s, a site failure occurred. Because of this the change was automatically reverted. %2$s
ja_JP: %1$s プラグインの有効化中にサイトの失敗が発生したため、変更が自動的にもとに戻されました。%2$s

en: When enabling troubleshooting on the selected plugins, a site failure occurred. Because of this the selected plugins were kept disabled while troubleshooting mode started.
ja_JP: 選択したプラグインでトラブルシューティングを有効にすると、サイト障害が発生しました。 このため、トラブルシューティングモード中、選択されたプラグインは無効のままになります。

en: When switching the active theme to %1$s, a site failure occurred. Because of this we reverted the theme to the one you used previously. %2$s
ja_JP: テーマを %1$s に変更中にサイトの失敗が発生したため、前に使っていたテーマに戻されました。%2$s

en: When troubleshooting issues on your site, you are likely to be told to disable all plugins and switch to the default theme.
ja_JP: サイトのトラブルシューティングをする際、すべてのプラグインを無効化しデフォルトテーマに戻すよう伝えられることがあると思います。

en: WordPress Constants
ja_JP: WordPress 定数

en: WordPress update needed!
ja_JP: WordPress の更新が必要です !

en: WordPress.org is reachable
ja_JP: WordPress.org にアクセス可能

en: Writable
ja_JP: 書き込み可能

en: Yes
ja_JP: はい

en: You are running an older version of WordPress, version %s. The Site Health features from this plugin were added to version 5.2 of WordPress.
ja_JP: 古い WordPress であるバージョン %s を実行しています。このプラグインのサイトヘルス機能は WordPress のバージョン 5.2 で追加されました。

en: You can read more about the <code>WP_DEBUG_LOG</code> constant, and how to enable it, in the <a href="%s">Debugging in WordPress</a> article.
ja_JP: <code>WP_DEBUG_LOG</code> 定数についての詳細と、それを有効化する方法は、<a href="%s">WordPress でのデバッグ</a> の記事をご覧ください。

en: You do not have access to this file.
ja_JP: このファイルへのアクセス権限がありません。

en: You don't have any of the default themes installed. A default theme helps you determine if your current theme is causing conflicts.
ja_JP: このサイトにはデフォルトテーマがインストールされていません。デフォルトテーマは現在のテーマが競合を起こしているかどうかの判定に役立ちます。

en: You have not taken any screenshots, return here when you have to view them.
ja_JP: スクリーンショットを撮っていません。スクリーンショットを表示する際はこのページに戻ってください。

en: You have successfully enabled Troubleshooting Mode, all plugins will appear inactive until you disable Troubleshooting Mode, or log out and back in again.
ja_JP: トラブルシューティングモードが正常に有効化されました。無効化または再度ログインし直すまですべてのプラグインが無効化されます。

en: You were attempting to <strong>change the active theme</strong> to %s while troubleshooting.
ja_JP: トラブルシューティング中に<strong>有効にしているテーマ</strong>を %s に変更を試みています。

en: You were attempting to <strong>disable Troubleshooting Mode</strong>.
ja_JP: <strong>トラブルシューティングモードの無効化</strong>を試みています。

en: You were attempting to <strong>disable</strong> the %s plugin while troubleshooting.
ja_JP: トラブルシューティング中に %s プラグインの<strong>無効化</strong>を試みています。

en: You were attempting to <strong>dismiss all notices</strong>.
ja_JP: あなたは<strong>すべての通知拒否</strong>を試みています。

en: You were attempting to <strong>enable</strong> the %s plugin while troubleshooting.
ja_JP: トラブルシューティング中に %s プラグインの<strong>有効化</strong>を試みています。

en: You were attempting to perform an action that requires a security token, which was either not present in your request, or was considered invalid. Please verify that the following action is intentional, or feel free to cancel the action and nothing will change.
ja_JP: セキュリティトークンを必要とするアクションを実行しようとしましたが、リクエストにセキュリティトークンが存在しないか、無効と見なされました。次のアクションが意図的なものであることを確認するか、アクションをキャンセルしても何も変わりません。

en: Your %s file contains only core WordPress features.
ja_JP: %s ファイルには WordPress コア機能のみが含まれています。

en: Your site is currently in Troubleshooting Mode. This has <strong>no effect on your site visitors</strong>, they will continue to view your site as usual, but for you it will look as if you had just installed WordPress for the first time.
ja_JP: サイトは現在トラブルシューティングモードになっています。これは<strong>サイトの訪問者には影響なく</strong>、通常どおりサイトを表示し続けますが、あなたにとっては WordPress をインストールした直後のように見えます。

en: Your site is not using <code>.htaccess</code> to handle permalinks. This means that your .htaccess file is not being used to handle requests, and they are most likely handled directly by your web-server software.
ja_JP: あなたのサイトではパーマリンクの処理に <code>.htaccess</code> を使用していません。これは、.htaccess ファイルがリクエストの処理に使われておらず、サーバーソフトウェアによって直接処理されている可能性が高いことを意味します。

en: Your site is using <code>.htaccess</code> rules to handle permalinks, but no .htaccess file was found. This means that your .htaccess file is not being used to handle requests.
ja_JP: あなたのサイトではパーマリンクの処理に <code>.htaccess</code> ルールを使っていますが、.htaccess ファイルが見つかりませんでした。これは .htaccess ファイルがリクエストの処理に使われていないことを意味します。

en: Your site is using the virtual <code>robots.txt</code> file which is generated by WordPress.
ja_JP: あなたのサイトは、WordPress が生成する仮想の <code>robots.txt</code> ファイルを使用しています。

en: cURL version
ja_JP: cURL バージョン

[ctx: comment status]
en: Closed
ja_JP: 受け付けません

[ctx: comment status]
en: Open
ja_JP: 受付中

en: enabled
ja_JP: 有効

en: https://wordpress.org/documentation/article/debugging-in-wordpress/#wp_debug_log
ja_JP: https://ja.wordpress.org/support/article/debugging-in-wordpress/#wp_debug_log

en: https://wordpress.org/plugins/health-check/
ja_JP: https://ja.wordpress.org/plugins/health-check/

[ctx: localized PHP upgrade information page]
en: https://wordpress.org/support/update-php/
ja_JP: https://ja.wordpress.org/support/update-php/

en: robots.txt Viewer
ja_JP: robots.txt 表示
